Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Informacje

15 grudzień 2023
139 odsłon artykułu

Przygotowanie dziecka do wizyty u psychologa lub terapeuty jest niezwykle ważne, aby pomóc mu poczuć się komfortowo i otwarcie wyrazić swoje uczucia.  

 

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

  1. Otwarcie rozmawiaj:

Wyjaśnij dziecku, dlaczego chcesz, aby spotkało się z psychologiem. Możesz powiedzieć, że pragniesz pomóc mu w radzeniu sobie z przeżywanymi trudnościami.

  1. Podkreśl wsparcie:

Zapewnij dziecko, że rolą psychologa jest to, aby pomóc, słuchać i zrozumieć, a nie oceniać czy krytykować. W wspólnej pracy naszym celem będzie to, aby dziecko znalazło równowagę i spokój, rozwijało swój potencjał i nauczyło się radzić z tym, co aktualnie jest dla niego trudne.  

  1. Przygotuj na pytania:

Wytłumacz, że psycholog może zadawać pytania, aby lepiej zrozumieć sytuację. Zachęć dziecko, aby było gotowe dzielić się swoimi uczuciami, myślami i doświadczeniami.

  1. Unikaj przymusu:

Nie zmuszaj dziecka do dzielenia się informacjami, których nie chce udostępnić. Warto zadbać, aby wizyta u psychologa przebiegała w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa.

  1. Opowiedz o tym, co może się wydarzyć:

Opowiedz dziecku, jak będzie wyglądać wizyta: razem pojedziecie do gabinetu, spotkacie się z psychologiem, a potem porozmawiacie.

  1. Zapewnij, że jesteś wsparciem dla niego:

Po zakończonej wizycie zapytaj dziecko, jak się czuje, co myśli o spotkaniu z psychologiem. Warto dać dziecku przestrzeń na to, żeby samo chciało się podzielić swoimi odczuciami. Nie karz go za to, że powiedziało coś, z czym się nie zgadzasz, ponieważ to są jego uczucia i emocje i jego sposób widzenia danego problemu. Bądź dla niego wsparciem.

  1. Pokaż, że to normalne:

Okaż zrozumienie w stosunku do trudności, które przeżywa dziecko. Swoją postawą pokaż mu, że korzystanie z pomocy psychologicznej to normalna i zdrowa decyzja.   

 

Pamiętaj też, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Dostosuj więc te wskazówki do indywidualnych potrzeb i charakteru swojego dziecka. Wspieranie dziecka przed wizytą u psychologa może pomóc w zminimalizowaniu stresu i uczynić doświadczenie bardziej pozytywnym.

 

 

Dlaczego warto

Będziemy z Tobą szczerzy 

Pomaganie innym to jedna z najtrudniejszych prac. Sprostanie oczekiwaniom i wyzwaniom nie zawsze jest proste. Ale my to już wiemy i dlatego staramy się robić to najlepiej jak potrafimy, angażując się w swoją pracę całym sercem. 

Aktualna wiedza

Nowoczesne formy terapii

Wieloletnie doświadczenie

Miła i przyjazna atmosfera

Najnowsze aktualności

Zobacz co się u nas dzieje 

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

15 grudzień 2023
Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

15 grudzień 2023
Zaburzenia przetwarzania słuchowego

Zaburzenia przetwarzania słuchowego

01 grudzień 2023
Rozwój słyszenia

Rozwój słyszenia

27 listopad 2023
Profile kliniczne zaburzeń przetwarzania słuchowego APD

Profile kliniczne zaburzeń przetwarzania słuchowego APD

23 listopad 2023
Jakie są objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego

Jakie są objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego

27 czerwiec 2023