Zaburzenia przetwarzania słuchowego

Informacje

01 grudzień 2023
133 odsłon artykułu

Zaburzenia przetwarzania słuchowego APD - co to jest?


Zaburzenia przetwarzania słuchowego (ang. Audytory Procesing Disorder, APD) definiowane są jako specyficzne trudności w przetwarzaniu informacji akustycznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Są to nieprawidłowości w przetwarzaniu słuchowym na poziomie neuronalnym, które nie wynikają z zaburzeń funkcji poznawczych i językowych. APD może obejmować ścieżki doprowadzające i odprowadzające w układzie słuchowym. Wpływa na codzienne życie głównie dzięki ograniczonej zdolności słuchania i odpowiedniej reakcji na dźwięki. Mówi się, że dziecko słyszy, ale nie słucha. 
Zaburzenia przetwarzania słuchowego występują pomimo prawidłowej czułości słuchu fizjologicznego (potwierdzonego prawidłowym wynikiem badania słuchu - audiometrii tonalnej). W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 zaburzenia przetwarzania słuchowego klasyfikowane są jako „inne zaburzenia percepcji słuchowej” (H93.2).

American Speech – Language – Hearing Association (ASHA) określa centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego jako mechanizmy i procesy odpowiadające za zjawiska tj.

  • lokalizacja i lateralizacja źródła dźwięku,
  • słuchowe rozróżnianie dźwięków,
  • przetwarzanie czasowe dźwięków (w tym analizę czasową, maskowanie czasowe, integrację czasową bodźców, percepcję kolejności bodźców),
  • rozumienie mowy w szumie,
  • rozumienie mowy zniekształconej.

Odnosi się to do wszelkich rodzajów dźwięków, w tym również mowy. Występowanie zaburzeń przetwarzania słuchowego można stwierdzić, jeżeli co najmniej jeden z tych procesów ma nieprawidłowy przebieg.

Jeżeli zauważasz u swojego dziecka m.in. problemy w nauce, w koncentracji uwagi lub twoje dziecko otrzymało diagnozę dysleksji lub ryzyka dysleksji, i nie znasz przyczyny tych trudności, a chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego zapoznaj się z ofertą Gabinetu Terapeutycznego Żaneta Łopata na naszej stronie. 

Dlaczego warto

Będziemy z Tobą szczerzy 

Pomaganie innym to jedna z najtrudniejszych prac. Sprostanie oczekiwaniom i wyzwaniom nie zawsze jest proste. Ale my to już wiemy i dlatego staramy się robić to najlepiej jak potrafimy, angażując się w swoją pracę całym sercem. 

Aktualna wiedza

Nowoczesne formy terapii

Wieloletnie doświadczenie

Miła i przyjazna atmosfera

Najnowsze aktualności

Zobacz co się u nas dzieje 

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

15 grudzień 2023
Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

15 grudzień 2023
Zaburzenia przetwarzania słuchowego

Zaburzenia przetwarzania słuchowego

01 grudzień 2023
Rozwój słyszenia

Rozwój słyszenia

27 listopad 2023
Profile kliniczne zaburzeń przetwarzania słuchowego APD

Profile kliniczne zaburzeń przetwarzania słuchowego APD

23 listopad 2023
Jakie są objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego

Jakie są objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego

27 czerwiec 2023