Zadzwoń i umów się na konsultację: telefon +48 788 950 798

Aktualności

Czym jest badanie EEG


BADANIE EEG

Badanie EEG wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Pozwala także zlokalizować okolice, w którym znajduje się określony proces chorobowy. Badanie polega na rejestrowaniu za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na skórze głowy czynnościowych prądów mózgu. Zaleca się je przy zaobserwowaniu zaburzeń pracy układu nerwowego.

EEG, czyli elektroencefalografia to badanie aktywności mózgu, wykonywane za pomocą specjalnego narzędzia zwanego elektroencefalografem. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, która można stosować także u dzieci. Badanie EEG ma kluczowe znaczenie w diagnozowaniu pacjentów z napadami padaczkowymi występującymi w przebiegu zapalenia mózgu, na skutek urazu czaszkowo- mózgowego, a także w różnicowaniu śpiączek. EEG można stosować również jako badanie dodatkowe, pozwalające ocenić stan pacjentów z guzami mózgu i uszkodzeniami mózgu - na przykład po udarach. W niektórych przypadkach badanie to służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z napadami padaczkowymi, czy oceny zaburzeń snu.

Kiedy wykonać badanie EEG?

Badanie EEG powinno się wykonać, jeśli u pacjenta zaobserwowano zaburzenia neurologiczne, problemy z koncentracja oraz pamięcią. Wskazaniem do wykonania badania są również zaburzenia wzroku, jąkanie się, bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość, omdlenia, utrata przytomności, drgawki. U dzieci zaleca się badanie EEG, jeżeli zostaną u nich zauważone kłopoty z nauką, opóźnienie mowy, problemy z rozwojem psychoruchowym. Wskazaniem do wykonania badania jest również:

  • napady padaczkowe,
  • urazy czaszkowo-mózgowe,
  • niedorozwój umysłowy,
  • różnicowanie czynnościowych i organicznych schorzeń mózgu,
  • monitorowanie czynności mózgu podczas operacji

Badanie EEG może być wykonywane po skierowaniu przez lekarza i wtedy jest bezpłatne. Istnieje możliwość wykonania badania bez skierowania jednak należy przygotować się na uiszczenie opłaty. Badanie EEG wykonuje się przed podjęciem terapii EEG-Biofeedback.

EEG-biofeedback - dzeiwczynka

EEG-biofeedback - dzieci

Jak przebiega badanie EEG?

Podczas badania EEG pacjent leży na plecach lub siedzi. Na jego głowie zostają umieszczone elektrody. Skóra głowy zostaje odtłuszczona za pomocą alkoholu, a powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego. Następnie wykonywane są metody, które wpływają na aktywność mózgu.

  • próba zamykania i otwierania oczu
  • hiperwentylacja (30-40 oddechów na minutę)
  • fotostymulacja- działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte)

Badanie EEG jest badaniem bezpiecznym trwającym kilkadziesiąt minut, niepowodującym uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Badaniu poddawane są również dzieci - zdarza się, że noworodki lub niemowlaki. Aby zaoszczędzić dziecku strachu, przy badaniu obecny może być również rodzic. Kiedy dziecko ma ułożyć się na łóżku, powinni to zrobić też mama bądź tata i przytulic dziecko na czas badania. Na badanie dziecko może przyjść ze swoja ulubioną zabawką. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe, ma problemy z wytrzymaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas lub jeśli ma autyzm, warto to zgłosić już podczas zapisu. Badanie EEG u dzieci jest całkowicie bezpieczne.

Jak przygotować się do badania EEG?

Przed badaniem EEG pacjent powinien odstawić na 24 godziny leki pobudzające lub hamujące układ nerwowy, zrezygnować z alkoholu i napojów z kofeiną. Jest wskazane by osoba, która będzie badana umyła dzień wcześniej włosy. Pacjent powinien być wypoczęty i po lekkim posiłku. Po zakończeniu badana EEG pacjent może od razu otrzymać wyniki. Zapis tego badania to rytmy i fale o różnej amplitudzie i częstotliwości.

Nieprawidłowy wynik badania EEG

Na nieprawidłowy wynik badania EEG powinien składać się rytm alfa, który pojawia się przede wszystkim w płacie ciemieniowym i potylicznym, a także rytm beta głównie w przednich płatach mózgu. Zaniepokoić nas może również zniknięcie rytmu bądź jego zniekształcenie, asymetria w zapisie. Nie powinny tez pojawiać się fale patologiczne- delta, theta bądź inne elementy złożone. Aby upewnić się czy wszystko jest w porządku, warto po badaniu EEG udać się do lekarza na konsultacje. Tylko specjalista może stwierdzić, że nic nam nie dolega. Jeśli zauważy niepokojące zmiany, to może nam zaproponować dalsze badania w celu postawienia właściwej diagnozy.

Opracowała
mgr Elżbieta Stanaszek

Literatura :
1. M. L. Thompson, Neurofeedback. Wprowadzenie do podstawowych koncepcji psychofizjologi stosowanej, Wydawnictwo Biomed Neurotechnologie.
2. M. B. Pecyna (1998) System Biofeedback w praktyce pedagogicznej, Warszawa.

powrót do listy

Wspomagamy dzieci w nabywaniu nowych umiejętności, wspieramy w trudnościach i towarzyszymy podczas procesu wzrastania.

Gabinet Terapeutyczny

Gabinet Terapeutyczny Żaneta Łopata - ikona Gabinet Terapeutyczny
Żaneta Łopata
Gabinet Terapeutyczny Żaneta Łopata - ikona lokalizacja Kojszówka 254
34-231 Juszczyn
POLSKA